روبات ها نیز می توانند همانند نوزادان یاد بگیرند

گیفت چی
اخبار ، آذر ۱۶, ۱۳۹۴

روبات ها نیز می توانند همانند نوزادان یاد بگیرندReviewed by giftchi on Dec 7Rating: 5.0روبات ها نیز می توانند همانند نوزادان یاد بگیرندنوزادان با لمس، بررسی، بازی و مشاهده اشیای اطراف اطلاعاتی را فرا می گیرند. اما روبات ها برخلاف انسان از طریق دستورهای برنامه نویس و سازنده خود محیط اطراف را می شناسند. بنابراین محققین کامپیوتر در دانشگاه واشنگتن با روانشناسان رشد همکاری کرده و قصد دارند روبات ها را نیز همانند نوزاد انسان پرورش داده و تربیت کنند. این گروه رویکرد خود را در مجله PLOS One منتشر کردند.

نوزادان با لمس، بررسی، بازی و مشاهده اشیای اطراف اطلاعاتی را فرا می گیرند. اما روبات ها برخلاف انسان از طریق دستورهای برنامه نویس و سازنده خود محیط اطراف را می شناسند. بنابراین محققین کامپیوتر در دانشگاه واشنگتن با روانشناسان رشد همکاری کرده و قصد دارند روبات ها را نیز همانند نوزاد انسان پرورش داده و تربیت کنند. این گروه رویکرد خود را در مجله PLOS One منتشر کردند.

روبات ها نیز می توانند همانند نوزادان یاد بگیرند

 

bown2015-entertainment-meccanoid

 

“آنها بهترین یادگیرنده های موجود بر روی کره زمین می باشند بنابراین آنها نیز می توانند همانند کودکان به راحتی یادگیری داشته باشند.”

این گروه بر اساس مطالعات بر روی کودکان، الگوریتم های کامپیوتری ایجاد کرده و آن ها را بر روی روبات ها مورد آزمایش قرار داده اند. این تحقیقات به دو صورت انجام می گیرند: مطالعه ای مبتنی بر نگاه که با استفاده از محرک های کامپیوتری انجام می گیرد و مطالعه ای که در آن یک روبات از انسان تقلید می کند.

در مطالعه مبتنی بر نگاه، روبات با مشاهده نحوه تکان داده شدن سر انسان با مکانیسم حرکت سر آشنا می شود. روبات از دانش جدید خود برای تکان دادن سر خود استفاده می کند بنابراین به جهتی که فرد نگاه می کند خیره می شود. در بررسی دیگر، روبات با چشم بند و نحوه عملکرد آنها برای مسدود کردن بینایی آشنا می شود. با استفاده از این آگاهی، روبات تصمیم می گیرد به جهتی که فرد خیره شده است نگاه نکند. در آزمایش تقلید، روبات فردی را مشاهده می کند که چیزی را از روی میز برمی دارد و بعد از درک هدف، اقدام فرد را تقلید کرده و یا روش ساده تری را برای برداشتن پیدا می کند. این دو بررسی بسیار ساده می باشند اما تیم تحقیقاتی قصد دارد روشی را برای آموزش اقدامات دشوار به روبات ها پیدا کند.

اندرو ملتزوف، یکی از اساتید روانشناسی و همکاران این تیم تحقیقاتی معتقد است که نوزادان از طریق بازی و تماشای سایر افراد چیزهایی را یاد می گیرند. آنها بهترین یادگیرنده ها می باشند بنابراین می توان روبات هایی را ایجاد کرد که همانند انسان ها از قدرت یادگیری برخوردار هستند. افرادی نیز وجود دارند که به این موضوع بدبین می باشند اما با این حال تفکر به این موضوع نیز بسیار جالب به نظر می رسد.

اشتراک :
Share on FacebookPrint this pagePin on PinterestTweet about this on TwitterShare on Google+


شبکه های اجتماعی گیفت چی :

فروش آنلاین گیفت کارت های آیتونز،‌گوگل پلی، مایکروسافت، آمازون،‌اسکایپ و پلی استیشن فروش آنلاین گیفت کارت های آیتونز،‌گوگل پلی، مایکروسافت، آمازون،‌اسکایپ و پلی استیشن فروش آنلاین گیفت کارت های آیتونز،‌گوگل پلی، مایکروسافت، آمازون،‌اسکایپ و پلی استیشن فروش آنلاین گیفت کارت های آیتونز،‌گوگل پلی، مایکروسافت، آمازون،‌اسکایپ و پلی استیشن فروش آنلاین گیفت کارت های آیتونز،‌گوگل پلی، مایکروسافت، آمازون،‌اسکایپ و پلی استیشن فروش آنلاین گیفت کارت های آیتونز،‌گوگل پلی، مایکروسافت، آمازون،‌اسکایپ و پلی استیشن